Preskoči na vsebino


 

SLOVENSKI VERSKI TISK: ZA VSAKOGAR NEKAJ!

Mesec januar imenujemo tudi mesec verskega tiska. Zasluga za to, da je januar prejel naziv "mesec verskega tiska", gre sv. Frančišku Saleškemu, zavetniku katoliških časnikarjev, ki goduje 24. januarja. Sveti Frančišek Saleški je bil v 17. stoletju pravi pionir na področju katoliškega tiska. Kot škof v Ženevi se je soočal z zahtevno nalogo širjenja katoliške vere v regijah, kjer je prevladoval protestantizem. Da bi dosegel čim več ljudi, ki so se oddaljili od katoliških bogoslužij, je začel pisati kratke verske traktate in letake. Te je ročno razdeljeval ali jih puščal na javnih mestih, celo v hišnih vratih in na ulicah. Njegovi spisi so bili dostopni in preprosto razumljivi, kar je omogočilo, da je katoliško sporočilo doseglo široko občinstvo. Zaradi njegove predanosti in inovativnega pristopa pri širjenju vere, se ga danes pogosto imenuje za enega prvih katoliških "novinarjev" in zavetnika katoliškega tiska.

Danes je izbira katoliškega tiska zelo pestra, zato vam lahko spodnji pregled katoliških časopisov in revij olajša brskanje po spletu in vas morda celo spodbudi, da naročite tisti časopis ali revijo, ki vam najbolj ustreza. Primerno bi bilo, da ima vsaka družina doma vsaj en verski časopis ali revijo.

Zakaj? Verski tisk nam pomaga poglabljati vero in razmišljati o duhovnih vprašanjih v vsakdanjem življenju. Saj prinaša navdihujoče zgodbe, premišljevanja in aktualne novice iz Cerkve na Slovenskem in v svetu, ki so prilagojene različnim starostnim skupinam in potrebam. To omogoča, da se vsak posameznik, ne glede na življenjsko obdobje, srečuje z vsebinami, ki mu pomagajo utrjevati in graditi osebno vero.

Tako verski tisk ne služi le kot vir informacij, ampak je nam v pomoč duhovnega izpopolnjevanja – rasti.

Če razmišljate o naročnini na kakovosten katoliški časopis ali revijo, vam spodnji pregled ponuja pestro izbiro za vse starostne skupine.

ZA OTROKE

Mavrica

Mavrica je edina slovenska katoliška revija za otroke, starše, katehete in vzgojitelje. Na leto izide deset številk.

Revija Mavrica se je začela oblikovati leta 1964. Prvič je izšla leta 1967 kot priloga za otroke v verskem listu Družina. Kot samostojna revija je izšla leta 1972. Naslov revije so izbrali otroci, saj so bili pozvani s strani uredništva, naj pošljejo svoje predloge.

Revija Mavrica prinaša na zanimiv in otrokom razumljiv način odgovarja na vprašanja o Bogu in ponuja obilo branja za predšolske otroke v družbi staršev, šolarjem pa širi obzorja in budi radovednost. Vsak mesec prinaša nova presenečenja, poleti pa izide tudi posebna počitniška številka, imenovana Mavrični zabavnik.

ZA NAJSTNIKE

#najst

Revija #najst je edina slovenska katoliška revija namenjena najstnikom. Z njo smo se lahko prvič srečali leta 2015 na vseslovenskem srečanju Stični mladih. Revija izhaja šestkrat letno in je namenjena mladostnikom od 12. leta dalje. #najst prinaša zelo raznolike in aktualne vsebine, ki najstnikom omogočajo razmišljanje o različnih temah, vključno z odnosi, svetom slavnih, poklici, vero, modo, glasbo in tehnologijo. Poleg tega revija ponuja tudi ideje za kakovostno preživljanje prostega časa, kar dodatno bogati vsakodnevno življenje mladih bralcev. Dosegljiva je tudi v digitalni obliki.

ZA ODRASLE

Družina

Družina, osrednji slovenski verski časopis, izhaja vsakotedensko že od leta 1952. Vključuje prilogi Naša družina (ki jo lahko zdaj naročimo tudi samostojno) in ter mesečno prilogo Slovenski čas. Tednik prinaša najpomembnejše novice iz Cerkve in družbe, doma in po svetu, ter jih osvetljuje v luči krščanskih vrednot. Poleg tega bogati bralce z vsakdanjimi zgodbami iz lokalnih skupnosti ter ponuja vpogled v življenje vernikov, s čimer prispeva k utrjevanju vere in povezanosti med člani Cerkve.

Ognjišče

Ognjišče je najbolj znan slovenski katoliški mesečnik, ki prinaša molitve, razmišljanja, intervjuje z zanimivimi gosti, odgovore na vprašanja o veri ter mladinsko prilogo, namenjeno mladim. Revija ponuja tudi ideje za izlete in ustvarjanje za družine. Začelo je izhajati 18. aprila 1965 kot Farno ognjišče, sprva glasilo župnij Koper in Postojna. Od junija 1966 dalje se je preimenovalo v Ognjišče in nagovarja široko slovensko občinstvo, kjer je pomemben spremljevalec na duhovni poti mnogim družinam in mladim.

Božje okolje

Božje okolje je revija za duhovnost, ki izhaja od leta 1981 in prinaša šest številk na leto, torej izhaja vsaka dva meseca. Ponuja razmišljanja, kratke molitve, pričevanja in navdihujoče zgodbe ljudi, ki poskušajo živeti duhovnost v vsakdanjem življenju. Dvakrat letno izide tudi priloga Alfa in omega, ki dodatno obogati vsebino. Pri založbi jo opisujejo kot "revijo za duhovnost sredi življenja," kar odraža njeno poslanstvo – spremljati in navdihovati bralce v njihovem duhovnem iskanju in življenjskih izzivih.

Beseda med nami

Mednarodna katoliška revija Beseda med nami je zagledala luč sveta leta 1985, v slovenskem jeziku pa izhajati od leta 2001. Vsaka dva meseca prinaša premišljevanja ob Božji besedi za vsak dan, eseje za duhovno poglobitev in navdihujoča pričevanja. Od leta 2022 imajo naročniki dostop tudi do aplikacije, ki omogoča branje teh vsebin kadarkoli in kjerkoli, kar spodbuja redno duhovno rast tudi v natrpanem vsakdanjiku.

Magnificat

Molitveno-bogoslužna revija Magnificat je začela izhajati septembra 2013 in prinaša jutranje in večerne molitve, mašna besedila za vsak dan, blagoslov meseca, marijansko antifono, razlago umetniškega dela ter življenjepis svetnika. Tudi za revijo Magnificat je naročnikom dostopna aplikacija.

Communio

Revija Communio, ki izhaja štirikrat letno, je mednarodna teološka publikacija, ki je bila ustanovljena leta 1972 pod vodstvom Josepha Ratzingerja, kasnejšega papeža Benedikta XVI., skupaj s Hansom Ursom von Balthasarjem in Henri de Lubacom. Slovenska izdaja revije je začela izhajati leta 1990. Revija je namenjena teologom, duhovnikom, študentom teologije in vsem, ki jih zanimajo teološka, filozofska, kulturna in družbena vprašanja, obravnavana v luči Božje besede. Communio je cenjena zaradi svoje globoke teološke vsebine in kritičnega pristopa k sodobnim izzivom Cerkve.

Družina in Življenje

Revija Družina in Življenje, ki izhaja od leta 2006, je brezplačna publikacija, ki prihaja med bralce štirikrat letno. Izdaja jo društvo z istim imenom, ki je bilo ustanovljeno z namenom spodbujanja in podpore slovenskih zakonskih parov. Revija prinaša bogato vsebino, vključno z razmišljanji, pogovori, duhovnimi iskrami in zgodbami zakonskih parov iz Slovenije. Na voljo je tudi v spletni različici, kar omogoča dostop do vsebin na različnih platformah.

Misijonska obzorja

Misijonska obzorja je pomembna slovenska katoliška revija, ki je uradno glasilo Misijonskega središča Slovenije. Njena zgodovina sega nazaj do leta 1923, ko je izšla prva številka pod imenom Katoliški misijoni. Leta 1968 je revija prešla na novo ime Misijonska obzorja in od takrat kontinuirano izhaja, kar pomeni, da je leta 2023 praznovala 100-letnico neprekinjenega izhajanja.

Revija je namenjena vsem, ki jih zanimajo misijonske dejavnosti Cerkve, posebej pa tistim, ki želijo poglobljeno razumeti delo slovenskih misijonarjev po svetu. Obsega širok spekter tematik, od pričevanj misijonarjev in laiških sodelavcev do teoloških in kulturnih prispevkov, povezanih z misijonskim delovanjem. Med bralci so priljubljeni tudi pogovori z misijonarji, novice iz misijonskih dežel, ter refleksije o vlogi misijonov v sodobnem svetu.

Revija izhaja šestkrat letno, vsaka številka pa prinaša sveže vsebine in poglobljene razmisleke o misijonskem poslanstvu Cerkve ter o aktualnih dogajanjih na misijonskih področjih. Poleg tega je revija Misijonska obzorja nedavno uvedla tudi posebno rubriko za otroke, kjer najmlajši lahko skozi igre in križanke spoznavajo misijonsko delo ter različne kulture​

Revija Prijatelj

Revija Prijatelj, ki je začela izhajati leta 1968(1969), deluje pod okriljem Misijonske družbe lazaristov in jo izdaja Dom sv. Jožef v Celju. Revija je namenjena povezovanju bolnih, invalidnih, starejših ter njihovih svojcev in prijateljev. Njena zgodba se je začela skromno, s preprostim pismom, s katerim so bolniki in invalidi začeli komunicirati med seboj. Sčasoma se je ta pobuda razvila v načrtno oblikovan list, ki še danes ohranja svoje prvotno poslanstvo.

Prijatelj ne povezuje samo bolnikov in invalidov, temveč tudi vse, ki želijo negovati čut za sočloveka, kar izhaja iz krščanske vere. S tem opravlja pomembno krščansko in človeško poslanstvo, ki je temeljno za vse nas. Revija je skozi desetletja postala nepogrešljiv medij za vse, ki želijo ostati povezani z ljudmi v stiski in ob tem krepiti svoje vrednote. Revijo lahko naročite na spletnem mestu: https://www.jozef.si/narocilnica-na-revijo-prijatelj/

 V arhivu na spletnem mestu: https://revija-prijatelj.rkc.si/arhiv.htm, je na ogled nekaj številk (v pokušino)